Józef Krudowski, urodzony 18 stycznia 1881 roku w Mławie, a zmarły 7 sierpnia 1943 roku w Auschwitz-Birkenau, był wybitnym przedstawicielem polskiej kultury muzycznej.
W ciągu swojego życia pełnił różne funkcje, jako kompozytor, dyrygent oraz pedagog muzyczny, wnosząc znaczący wkład w rozwój muzyki w Polsce.
Warto zaznaczyć, że w 1932 roku wziął udział w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury, co świadczy o jego zaangażowaniu w promowanie sztuki na międzynarodowej arenie.
Życiorys
Józef Krudowski był bratem Jana, Mariana oraz Stefana Krudowskich. W początkowych latach XX wieku pełnił rolę dyrygenta chóru akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego działalność kompozytorska obejmowała utwory chóralne, pieśni oraz marsze. W szczególności warto wspomnieć o pieśni „Rusałka”, która zdobyła uznanie w konkursie kompozytorskim, zorganizowanym przez czasopismo „Śpiewak” w 1912 roku. Napisał również „Kantatę Bochniaków” do słów Edmunda Biedera, będącą hymnem Stowarzyszenia Bochniaków oraz Miłośników Ziemi Bocheńskiej.
Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości, Józef został kapelmistrzem 4 Kujawskiego Pułku Artylerii Lekkiej w Inowrocławiu. W swojej karierze nauczycielskiej uczył geografii, muzyki oraz śpiewu w Gimnazjum im. Tadeusza Reytana w Warszawie. W tym okresie był także dyrygentem orkiestry szkolnej, która pod jego kierownictwem miała okazję występować w Polskim Radiu w audycjach z bajkami dla dzieci.
W 1932 roku reprezentował Polskę w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury, mając zaszczyt brać udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles. W czasach okupacji niemieckiej aktywnie uczestniczył w tajnym nauczaniu. Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie – został zamordowany w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.
Przypisy
- a b c d e f g h Józef Krudowski. olympedia.org. [dostęp 11.06.2022 r.]
- Statut Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. bochniacy.pl. [dostęp 11.06.2022 r.]
- Wojciech Rylski: Wykaz profesorów i pracowników Szkoły im. Tadeusza Reytana w Warszawie. wne.uw.edu.pl. [dostęp 11.06.2022 r.]
- a b c d PiotrP. Flatau PiotrP., Dramat grecki w Reytanie w 1925 roku: czyli od Rady Opieki Moralnej do dziewczyn z Królowej Jadwigi [online], 2016 [dostęp 11.06.2022 r.]
- Józef Kazimierz Wroniszewski: IV Obwód Armii Krajowej Ochota Okręg Warszawa. Warszawa: LAM, 1997, s. 130. ISBN 83-87065-07-2.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Bogdan Zalewski (historyk) | Kazimierz Smoleński | Wincenty Czerwiński | Ewa Górska | Janusz Grabowski (historyk) | Ludwik Janowski | Elżbieta Dołęga-Wrzosek | Leszek Zygner | Wojciech Lipniacki | Ryszard Koronowski | Leon Alter (nauczyciel)Oceń: Józef Krudowski