Bogdan Zalewski (historyk)


Bogdan Zalewski, urodzony 10 maja 1954 roku w Mławie, był uznawanym polskim historykiem, który swoją pasję łączył z zaangażowaniem w rozwój nauki. Jego kariera zakończyła się 10 grudnia 2013 roku w Gdyni, gdzie zmarł, ale jego osiągnięcia na polu badań historycznych pozostają nieocenione.

Specjalizował się głównie w historii wojskowości, co czyniło go autorytetem w tej dziedzinie. Ponadto, w trakcie swojej kariery zawodowej pełnił rolę nauczyciela akademickiego, przekazując swoją wiedzę i doświadczenie kolejnym pokoleniom studentów.

Życiorys

Bogdan Zalewski przyszedł na świat w 1954 roku w Mławie. W roku 1977 z sukcesem ukończył jednocześnie dwa kierunki studiów – studia wojskowe w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego oraz studia historyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Począwszy od tego samego roku rozpoczął służbę wojskową w Centrum Szkolenia Specjalistów Marynarki Wojennej znajdującym się w Ustce.

W roku 1984, posiadając już stopień kapitana, został przeniesiony do Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Jego kariera akademicka rozwijała się intensywnie – w 1988 roku obronił pracę doktorską, a w 2000 roku uzyskał na Uniwersytecie Gdańskim stopień doktora habilitowanego.

Podczas swojej służby w Akademii Marynarki Wojennej, pełnił różnorodne funkcje, w tym kierownika Katedry Nauk Humanistycznych na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, a również dyrektora Instytutu Nauk Społecznych. Po zakończeniu służby, w 2004 roku przeszedł do rezerwy w stopniu komandora.

Jako oficer rezerwy, prowadził działalność dydaktyczno-naukową w różnych instytucjach, takich jak Akademia Marynarki Wojennej, Akademia Pomorska w Słupsku, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu oraz Gdańska Szkoła Wyższa, w której miał zaszczyt pełnić funkcję rektora.

Dorobek naukowy

Badania Bogdana Zalewskiego koncentrowały się na wielu istotnych aspektach historii, szczególnie w zakresie polityki, stosunków międzynarodowych oraz wojskowości. Interesował się także najnowszymi dziejami polskiej Marynarki Wojennej oraz morską myślą wojskową, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju strategii w Polsce.

Jako autor licznych prac naukowych, przyczynił się do poszerzenia wiedzy na temat historii morskiej w Polsce. W jego dorobku znajdują się między innymi:

  • Polska morska myśl wojskowa 1918-1989,
  • Rola historii polskiej Marynarki Wojennej i historii wojen morskich w kształtowaniu oficerów,
  • Obrona cywilna w procesie transformacji ustrojowej w Polsce,
  • Miejsce kształcenia ustawicznego w polityce edukacyjnej Unii Europejskiej.

Przypisy

  1. AMW, ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ. [dostęp 14.12.2013 r.]

Oceń: Bogdan Zalewski (historyk)

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:22