Jan Bojarski (polityk)


Jan Jerzy Bojarski, urodzony 25 lipca 1922 roku w Mławie, był wybitną postacią na polskiej scenie politycznej oraz w świecie ekonomii. Jego życie, tragicznie zakończone 10 czerwca 2002 roku, było stałym dążeniem do szerzenia idei harcerskich oraz aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym.

Bojarski posiadał bogate doświadczenie jako działacz harcerski, co miało wpływ na jego późniejszą działalność społeczną. Został także wybrany na posła na Sejm PRL VIII kadencji, co podkreśla jego wpływ na politykę w Polsce w trudnych czasach.

Życiorys

W trakcie II wojny światowej, Jan Bojarski aktywnie angażował się w działalność konspiracyjną w szeregach Batalionów Chłopskich oraz Armii Krajowej. W 1943 roku został aresztowany przez Gestapo, a następnie osadzony w obozie koncentracyjnym Mauthausen, gdzie przebywał aż do momentu wyzwolenia.

Ukończył edukację na poziomie niepełnego wyższego. Jego zawód to ekonomista. Bojarski był jednym z głównych organizatorów Związku Harcerstwa Polskiego. Pełnił funkcję komendanta Warmińsko-Mazurskiej Chorągwi Harcerzy oraz był członkiem prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Młodzieży Polskiej.

Od 1958 roku aż do 1989 roku, Jan Bojarski był prezesem Zarządu Wojewódzkiego Związku Spółdzielni Pracy w Olsztynie, a również zastępcą przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie, gdzie z powodzeniem pełnił mandat przez kilka kadencji. W dniu 26 lutego 1982 roku objął mandat posła na Sejm PRL VIII kadencji w okręgu Olsztyn, zastępując Stefana Poznańskiego.

Bojarski zasiadał w różnych komisjach, w tym w Komisji Handlu Wewnętrznego, Drobnej Wytwórczości i Usług, a także w Komisji Nadzwyczajnej, która zajmowała się rozpatrzeniem projektu ustawy dotyczącej ordynacji wyborczej do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień za swoje zasługi.

W 1997 roku został odznaczony Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Po jego śmierci, Jan Bojarski został pochowany obok swojej małżonki Jadwigi, z domu Matusiak, która również była żołnierzem Armii Krajowej, na cmentarzu komunalnym w Olsztynie.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka grobów w Olsztynie
  2. M.P. z 1997 r. nr 84, poz. 844

Oceń: Jan Bojarski (polityk)

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:25