Iwona Sobotka


Iwona Sobotka, urodzona 19 października 1981 roku w Mławie, to wybitna polska śpiewaczka operowa, która odznacza się imponującym głosem sopranowym.

W swojej karierze artystycznej zdobyła znaczące uznanie, w tym prestiżową nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Królowej Elżbiety, który odbywa się w Brukseli.

Życiorys

Wykształcenie

W 2005 roku Iwona Sobotka zdobyła dyplom ukończenia Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Poza tym, jej edukacja obejmowała także intensywne studia u Toma Krausego, niezwykle cenionego artysty i pedagoga, w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie, gdzie uczyła się w latach 2004–2007.

Nagrody i wyróżnienia

  • 2004: Grand Prix oraz pierwsza nagroda w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Królowej Elżbiety w Brukseli,
  • 2003: I nagroda East and West International Artists Audition odbywającego się w Nowym Jorku,
  • 2003: Grand Prix i nagrody specjalne w Konkursie Wokalnym im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy,
  • 2003: wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu,
  • 2001: I nagroda w Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie.

Kariera muzyczna

Artystka zyskała sobie uznanie występując w różnych zakątkach Europy, Azji oraz obu Amerykach, prezentując swoje umiejętności w renomowanych salach koncertowych, takich jak Filharmonia Berlińska, Musikverein w Wiedniu, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Salle Pleyel w Paryżu, Royal Albert Hall oraz Barbican Centre w Londynie, a także Elbphilharmonie w Hamburgu, Wigmore Hall w Londynie, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Auditorio Nacional w Madrycie, Palau de la Música Catalana w Barcelonie, Rudolfinum w Pradze, Sali Wielkiej Filharmonii Petersburskiej, National Memorial Hall w Tajpej oraz Suntory Hall w Tokio.

Współpracowała z wieloma wybitnymi orkiestrami, takimi jak: Berliner Philharmoniker, London Symphony Orchestra, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, NDR Sinfonieorchester, Bayerischer Rundfunkorchester, Staatskapelle Weimar, Concerto Köln, Wiener Symphoniker oraz Royal Philharmonic Orchestra. Jej talent doceniły także tak znaczące zespoły jak: Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, City of Birmingham Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique du Luxembourg, La Monnaie Symphony Orchestra, Orquesta Sinfónica de Tenerife, a także wiele innych renomowanych orkiestr.

Iwona Sobotka miała również przyjemność współpracować z czołowymi dyrygentami, w tym: Sir Colin Davis, Sir Simon Rattle, Marco Armiliato, Andrzej Boreyko, Sylvain Cambreling, Jesús López Cobos, Gabriel Chmura, Theodor Currentzis, Oliver Díaz oraz Thomas Hengelbrock. Lista jej współpracowników obejmuje również Marek Janowski, Władimira Jurowskiego, Jacek Kaspszyk, Michał Klauza, Kazimierza Korda oraz wielu innych uznawanych za autorytety w dziedzinie muzyki.

Pionierska solowa płyta artystki z 2004 roku, wydana przez wytwórnię Channel Classics, zawierała utwory Karola Szymanowskiego i została nagrodzona prestiżową nagrodą Fryderyk przez Polską Akademię Fonograficzną za najlepsze nagranie polskiej muzyki. W miarę rozwijania swojej kariery, artystka nagrywała kolejne albumy, w tym te realizowane z City of Birmingham Symphony Orchestra pod dyrekcją Sir Simona Rattle’a, które zdobyły pięć gwiazdek od BBC Music Magazine, a także w Polskim Radiu z Narodową Orkiestrą Symfoniczną.

W 2010 roku Iwona wzięła udział w cyklu koncertów “Szymanowski Focus”. Szczególnie ważnym elementem tej serii koncertów była współpraca z solistami, w tym skrzypkiem Henningiem Kraggerudem oraz pianistą Piotr Anderszewski, który był także kuratorem wydarzenia. Koncerty odbyły się w Wigmore Hall w Londynie oraz Carnegie Hall w Nowym Jorku, a w programie znalazły się kompozycje nie tylko Szymanowskiego, ale również Bartóka i Janáčka.

Po sukcesach w międzynarodowych salach koncertowych, Iwona Sobotka zadebiutowała w Operze Narodowej w Paryżu, a od tego czasu regularnie występuje na scenach operowych w całej Europie. Jej role obejmują Violettę w “La Traviata”, Tatyany w “Eugeniuszu Onieginie”, Paminy w “Czarodziejskim Flecie”, Donnę Annę w “Don Giovannim”, Julię w “Romeo i Julii”, Vespinę w “L’infedeltà delusa” oraz Micaëlę w “Carmen”. W Polsce zadebiutowała w 2008 roku na scenie Teatru Wielkiego Operze Narodowej, odgrywając rolę Zuzi w “Verbum Nobile”. Poza tym miała okazję występować w Teatrze Wielkim w Łodzi, Teatrze Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu oraz Operze Podlaskiej.

W 2010 roku brała udział w Festiwalu Schleswig Holstein, wcielając się w tytułową rolę w operze “Halka” Stanisława Moniuszki, a rok później powróciła tam w roli Liu w “Turandot”. Artystka uczestniczyła również w licznych festiwalach m.in. Festspiele Baden-Baden, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern (gdzie otrzymała nagrodę publiczności w 2007 roku), MDR Musiksommer, La Folle Journée de Nantes oraz wielu innych, w tym Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie oraz Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

Iwona Sobotka regularnie współpracuje z Rundfunkchor Berlin, z którym wystąpiła w Filharmonii Berlińskiej oraz na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Tańca w Granadzie. W jej dorobku artystycznym znajduje się również nagranie Deutsche Motette op. 62 Richarda Straussa dla Coviello Classics.

W maju 2016 roku artystka miała przyjemność uczestniczyć w tournée po Azji z Filharmonią Berlińską pod dyrekcją Sir Simona Rattle’a, a w czerwcu wzięła udział w projekcie “The Two Fiddlers”, które to było operą dla dzieci napisaną przez Petera Maxwell Daviesa, wystawioną w wersji scenicznej jako część projektu edukacyjnego Filharmonii Berlińskiej.

Role Operowe

W świat operowy Iwony Sobotki należy skierować szczególną uwagę, biorąc pod uwagę jej znakomite osiągnięcia w zakresie interpretacji ról głównych w różnych dziełach. Poniżej przedstawiamy zbiór jej najważniejszych występów w repertuarze operowym:

  • Bizet – Carmen jako Micaela,
  • Czajkowski – Eugene Onegin jako Tatiana,
  • Donizetti – L’elisir d’amore jako Adina,
  • Dvořák – Rusalka w roli tytułowej,
  • Gounod – Romeo et Juliette jako Juliette,
  • Gounod – Faust jako Marguerite,
  • Leoncavallo – I Pagliacci jako Nedda,
  • Mozart – Le nozze di Figaro jako Contessa,
  • Mozart – Don Giovanni jako Donna Anna,
  • Mozart – Così fan tutte jako Fiordiligi,
  • Mozart – La Clemenza di Tito jako Vitellia,
  • Mozart – Die Zauberflöte jako Pamina,
  • Massenet – Manon w roli tytułowej,
  • Massenet – Thais w roli tytułowej,
  • Moniuszko – Halka w roli tytułowej,
  • Puccini – La Bohème jako Mimi,
  • Puccini – Turandot jako Liu,
  • Szymanowski – Król Roger jako Roxana,
  • Verdi – Rigoletto jako Gilda,
  • Verdi – La Traviata jako Violetta,
  • Verdi – Simon Boccanegra jako Amelia,
  • Verdi – Otello jako Desdemona.

Te role ukazują nie tylko wszechstronność artystki, ale także jej talent w interpretacji różnorodnych postaci operowych, co czyni ją jedną z czołowych wokalistek współczesnej sceny operowej.

Dyskografia

Oto szczegółowy przegląd dyskografii Iwony Sobotki, ukazujący jej osiągnięcia i twórczość muzyczną na przestrzeni lat. Poniżej znajduje się tabela, która zestawia wszystkie wydane albumy, ich daty, producentów oraz wyróżnienia.

Rok wydaniaNazwa albumuProducentWyróżnienia
2015Dariusz Przybylski: SONGS AND PIANO WORKSDUXBrak
2015CHOPIN: Polish SongsPlayClassicsBrak
2013Richard Strauss: ChorwerkeCoviello ClassicsBrak
2009Chopin: SongsBeartonBrak
2007Karol Szymanowski: Pieśni z orkiestrąPolskie Radionominacja do Fryderyka 2009 w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca
2006Szymanowski: Songs, Harnasie/Sobotka, RattleEMI ClassicsBrak
2004Szymanowski: Complete songs for Voice and pianoChannel ClassicsFryderyk 2004 w kategorii Album Roku Najwybitniejsze Nagrania Muzyki Polskiej oraz nominacja w kategorii Album Roku Muzyka Wokalna

Przypisy

  1. Fryderyk 2009 [online] [dostęp 20.03.2020 r.]
  2. Fryderyk 2004 [online] [dostęp 20.03.2020 r.]
  3. Laureaci 2003 / Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki wokalnej im. Ady Sari [online], www.adasari.pl [dostęp 07.04.2019 r.]
  4. Les Lauréats [online], cmireb.be [dostęp 31.08.2017 r.]
  5. Szymanowski: Love Songs of Hafiz; Songs of a … (Iwona Sobotka, Katarina Karnéus,…) | Classical music review from Classical-Music.com [online], www.classical-music.com [dostęp 31.08.2017 r.]
  6. Andrew Clements: Szymanowski Focus. [w:] The Guardian [on-line]. 10.05.2010 r. [dostęp 11.03.2017 r.]
  7. Henning Kraggerud. [w:] Seattle Symphony [on-line]. [dostęp 11.03.2017 r.]

Oceń: Iwona Sobotka

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:15