Feliks Zalewski


Feliks Zalewski, urodzony 14 stycznia 1888 roku w Mławie, to postać o istotnym wkładzie w rozwój górnictwa w Polsce. Jako doświadczony inżynier górnictwa, zdobył renomę jako profesor zwyczajnyAkademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jego działalność nie ograniczała się jedynie do nauczania, ale obejmowała również prace związane z zabezpieczaniem podziemnych struktur miast w Polsce.

Feliks Zalewski był prekursorem wytyczania podziemnych tras turystycznych, co w dzisiejszych czasach przyczynia się do rozwoju turystyki w naszym kraju. Jego badania i innowacje miały znaczący wpływ na to, jak postrzegamy podziemne przestrzenie naszych miast. Dzięki swoim osiągnięciom, zaliczany jest do grona wybitnych specjalistów w swojej dziedzinie, a jego prace są doceniane zarówno w kraju, jak i za granicą.

Życiorys

Feliks Zalewski rozpoczął swoją edukację w Instytucie Górniczym w Petersburgu, gdzie studiował w latach 1906–1914. 27 marca 1922 roku, jako jeden z pierwszych absolwentów krakowskiej Akademii Górniczej, zdobył tytuł inżyniera górniczego oraz otrzymał dyplom nr 2. Jego związki z tą instytucją naukową zacieśniły się od 1930 roku, kiedy to zaczął prowadzić wykłady z zakresu górnictwa.

W latach 1934–1936 pełnił obowiązki dziekana Wydziału Górniczego, a następnie, od 1936 do 1938 roku, funkcję prodziekana. W tym samym okresie uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. W roku 1938 Zalewski objął kierownictwo Warsztatu Mechanicznego Akademii Górniczej.

W obliczu wybuchu II wojny światowej, 6 listopada 1939 roku, został aresztowany w ramach akcji Sonderaktion Krakau. Po przebywaniu w obozie w Sachsenhausen, został zwolniony 8 lutego 1940 roku. Po powrocie do życia cywilnego, podjął pracę jako sztygar w kopalni „Jerzy” zlokalizowanej w Konopiskach. Równocześnie, dzięki staraniom byłego rektora Akademii, prof. Walerego Goetla, rozpoczął pracę jako nauczyciel w utworzonej przez władze niemieckie Państwowej Szkole Technicznej Górniczo-Hutniczo-Mierniczej, która mieściła się na Krzemionkach. W tym czasie aktywnie uczestniczył również w konspiracyjnym nauczaniu w Akademii Górniczej.

Po zakończeniu działań wojennych powrócił do akademickiego świata, kontynuując swoją karierę dydaktyczną na AGH. Wśród jego uczniów znajdował się m.in. prof. Zbigniew Strzelecki. Od 1 października 1960 roku przeszedł na emeryturę, kończąc swą długą karierę.

Feliks Zalewski spoczywa na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w kwaterze LXVIII-7-15.

Trasy podziemne

Wśród atrakcji turystycznych dokonujących odkryć podziemnych znajduje się ciekawa Podziemna Trasa Turystyczna im. Feliksa Zalewskiego w Jarosławiu. Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie to kolejna propozycja dla miłośników podziemnych eksploracji.

Dla tych, którzy są zainteresowani bogatą historią, wyjątkową opcją jest Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu, oferująca wgląd w fascynującą przeszłość tego regionu.

Nie można też zapomnieć o interesującej Trasie 1000-lecia Państwa Polskiego, która znajduje się w Kłodzku, podkreślającej siedem wieków historii Polski oraz jej kulturowe dziedzictwo.

Ordery i odznaczenia

Feliks Zalewski był osobą, która uzyskała wiele prestiżowych odznaczeń i wyróżnień. Poniżej przedstawiamy jego osiągnięcia nagrodzone w różnych ramach.

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (przyznany 11 listopada 1936),
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Medal Zwycięstwa i Wolności 1945,
  • Odznaka tytułu honorowego „Zasłużony Górnik Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”,
  • Złota Honorowa Odznaka Naczelnej Organizacji Technicznej.

Przypisy

  1. Lokalizator Grobów - Zarząd Cmentarzy Komunalnych [online], zck-krakow.pl [dostęp 24.01.2021 r.]
  2. M.P. z 1936 r. nr 263, poz. 468 „za zasługi na polu pracy naukowej”.
  3. wg biogramu na AGH.
  4. Profesor Feliks Zalewski.

Pozostali ludzie w kategorii "Inne":

Tadeusz Korzybski | Stanisław Wawrzecki | Anna Tomaszewicz-Dobrska

Oceń: Feliks Zalewski

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:13