Anna Elżbieta Dalkowska, która przyszła na świat 18 maja 1970 roku w Mławie, to wybitna polska prawniczka, sędzia oraz doświadczona urzędniczka państwowa. Ukończyła studia z zakresu prawa, stając się doktorem nauk prawnych, co podkreśla jej zaawansowaną wiedzę oraz umiejętności w tej dziedzinie.
W latach 2019–2021 piastowała stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie miała znaczący wpływ na rozwój polityki prawnej w Polsce. Od roku 2021 continueruje swoją karierę jako sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, co stanowi dowód na jej zaangażowanie w sprawy sądowe oraz administracyjne na najwyższym szczeblu.
Życiorys
Anna Dalkowska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, który ukończyła w latach 1994 lub 1995 na podstawie pracy magisterskiej dotyczącej gwarancji bankowych. Kształcenie w tej dziedzinie kontynuowała dalej, zdobywając w 2006 roku dyplom studiów podyplomowych z zakresu prawa europejskiego przeznaczonych dla sędziów.
W 2009 roku obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, której temat brzmiał: Pozycja prawna zobowiązanego w administracyjnym postępowaniu zabezpieczającym, pod kierunkiem Andrzeja Skoczylasa. W 2018 roku zainaugurowała postępowanie habilitacyjne, podejmując temat Transformacja podmiotowa w egzekucji administracyjnej. Niestety, decyzją z 2020 roku postępowanie to zostało umorzone.
W okresie od 1994 do 2006 roku, Dalkowska z związku z karierą naukową pełniła funkcje nauczyciela akademickiego w Katedrze Prawa Administracyjnego na Uniwersytecie Gdańskim oraz wykładała w Szkole Wyższej Prawa i Dyplomacji w Gdyni, a po jej transformacji, w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Jest redaktorem naczelnym naukowych kwartalników „Nieruchomości@” i „Probacja”, a także przewodniczącą rady naukowo-programowej „Kwartalnika Prawa Międzynarodowego”. Dalkowska specjalizuje się w dziedzinie prawa administracyjnego oraz egzekucyjnego, cywilnego i jest autorką licznych publikacji naukowych w tym zakresie.
Oprócz działalności akademickiej, Dalkowska posiada znaczące doświadczenie jako sędzia. W 1996 roku zakończyła aplikację sędziowską z pozytywnym wynikiem egzaminu. Po odbyciu asesury, w 2000 roku została wyznaczona na sędziego Sądu Rejonowego w Gdyni, a następnie od 2005 do 2013 roku pełniła obowiązki wiceprzewodniczącej Wydziału I Cywilnego. W tym samym czasie prowadziła zajęcia w ramach aplikacji radcowskiej oraz organizowała szkolenia dla pracowników administracji publicznej. Dodatkowo, między 1997 a 2003 rokiem była członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku.
W 2017 roku została oddelegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości jako specjalistka prawa cywilnego. Z dniem czerwca 2017 roku objęła stanowisko wicedyrektora, a później dyrektora Departamentu Prawa Administracyjnego, odpowiadając jednocześnie za pomoc merytoryczną prac Komisji Reprywatyzacyjnej. Dalkowska starała się o stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w 2011 roku, a w 2018 roku ubiegała się o nominację na sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego.
9 września 2019 roku Anna Dalkowska została powołana na funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, zastępując Łukasza Piebiaka. W jej zakresie obowiązków znalazł się nadzór administracyjny nad systemem sądownictwa oraz legislacja w dziedzinie prawa cywilnego i administracyjnego. Pełniła również rolę pełnomocnika rządu RP w sprawach dotyczących praworządności przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W 2021 roku została powołana na sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego, a miesiąc później odwołana z funkcji podsekretarza stanu.
W 2022 roku Anna Dalkowska została wybrana do Krajowej Rady Sądownictwa, a następnie objęła miejsce w jej prezydium, co intensyfikuje jej zaangażowanie w reformę i rozwój systemu prawnego w Polsce.
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Dominik Staszewski | Andrzej Malanowski | Jarosław Trześniewski-Kwiecień | Eugeniusz Ruśkowski | Andrzej GoździkowskiOceń: Anna Dalkowska