Kościół św. Trójcy w Mławie


Kościół świętej Trójcy w Mławie to rzymskokatolicka świątynia parafialna, która pełni ważną rolę w życiu lokalnej społeczności. Należy on do dekanatu mławskiego, wchodzącego w skład wschodniej części diecezji płockiej.

Ta piękna budowla, z bogatą historią, odgrywa kluczową rolę w duchowym życiu mieszkańców Mławy oraz okolic.

Historia i architektura

Murowany kościół, którego architektura nosi znamiona późnogotyckie, został wzniesiony na obecnej lokalizacji w 1477 roku. Po tragicznym pożarze, który miał miejsce w 1692 roku, obiekt odbudowano w 1717 roku. W latach 1882–1886 przeszedł on gruntowną przebudowę, której efekty często klasyfikuje się jako styl neobarokowy, choć w innych materiałach można spotkać określenia toskańskie czy staro-romańskie. Warto podkreślić, że obecna forma kościoła ukształtowała się stosunkowo niedawno, niecałe sto lat temu.

Na podstawie analizy historycznych materiałów oraz oceny zachowanych fragmentów murów i układu, można stwierdzić, że pierwotny kościół, zbudowany w 1477 roku, był jednonawową konstrukcją z wystającym prezbiterium. Dołączając do tej definicji, jedynie ściana tęczowa dzieląca prezbiterium i nawę główną oraz fragment okna, które obecnie jest witrażem w tylnej części prezbiterium, mogą być uznawane za relikty tej wczesnej budowli.

Wspomniana przebudowa z lat 1882-1886 wprowadziła znaczne zmiany w wyglądzie obiektu: obniżono nawę główną oraz dobudowano dwie nawy boczne, które łączą się z nawą główną arkadami. Arkady te zostały utworzone w ścianach nawy głównej, gdzie dostosowano otwory okienne do nowej wysokości posadzki. Co ciekawe, nawy boczne są dłuższe od nawy głównej o około 2 metry.

Do kościoła dobudowano także nowy fronton, który został ozdobiony dwiema wysokimi wieżami, zakończonymi cebulastymi hełmami. Dodatkowo, od strony prezbiterium powstała zakrystia, nad którą ulokowano skarbiec. Pomimo licznych odbudów i rekonstrukcji, kościół podzielił losy innych budowli miejskich, przeżywając wielokrotne pożary. Ostatnia przebudowa niestety wyeliminowała z niego wiele cennych cech zabytkowych. W efekcie, nowe wieże, choć sprzyjające ówczesnym architektonicznym upodobaniom, nie są organicznie związane z resztą konstrukcji, co nadaje obiektowi cechy zbliżone do stylu budownictwa cerkiewnego.

Przypisy

  1. Leszek L. Zygner, Kościół Świętej Trójcy w Mławie - niemy świadek historii, w: Leszek L. Zygner, Maria M. Luberadzka-Cobas, Kościół Świętej Trójcy w Mławie 1713-2013, Mława 2013, s. 18.
  2. Historia Parafii. Parafia św. Stanisława BM w Mławie. [dostęp 27.10.2014 r.]
  3. Jerzy J. Wierzbowski, Zabytki architektury powiatu mławskiego, w: Jerzy J. Antoniewicz (red.), Studia i materiały do dziejów Ziemi Zawkrzeńskiej tom I, Warszawa: Mazowiecki Ośrodek Badań naukowych, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1971, s. 234.
  4. Jerzy Z.J.Z. Łoziński, Barbara B. Wolf-Łozińska (red.), Katalog Zabytków Sztuki w Polsce tom X, zeszyt 9, Mława i okolice, t. X, Warszawa: Polska Akademia Nauk Instytut Sztuki, 1985, s. 13, ISBN 83-221-0300-X.

Oceń: Kościół św. Trójcy w Mławie

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:18