Włodzimierz Lech


Włodzimierz Lech, znany również pod pseudonimami „Mławiak” oraz „Powiślak”, był ważną postacią w historii Polski. Urodził się 3 lipca 1920 roku w Mławie. Niestety, jego życie zakończyło się zbyt wcześnie, gdyż zmarł 8 maja 1944 roku w Łęgu (Kraków).

Pełnił on zaszczytną funkcję podporucznika piechoty w Polskich Siłach Zbrojnych oraz Armii Krajowej. Warto zaznaczyć, że był również cichociemnym, co podkreśla jego odwagę i zaangażowanie w działania wojenne.

Życiorys

W wrześniu 1939 roku, nie został zmobilizowany do wojska. 28 grudnia tego samego roku, przekroczył granicę polsko-słowacką. W styczniu 1940 roku dotarł do Francji, gdzie trafił do 6 Kresowego pułku strzelców pieszych. Tam miał okazję uczyć się w Szkole Podchorążych Piechoty, zlokalizowanej w Camp de Coëtquidan.

W czerwcu 1940 roku przybył do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął służbę w 1 Batalionie Strzelców 1 Brygady Strzelców. Zgłosił się do służby w kraju, a po przeszkoleniu w żywotnych zadań dywersyjnych, został zaprzysiężony 4 sierpnia 1943 roku. Przeniesiono go następnie do Oddziału VI Sztabu Naczelnego Wodza, skąd udał się do Głównej Bazy Przerzutowej w Brindisi we Włoszech.

W ramach operacji „Weller 11”, dowodzonej przez kapitana nawigacji Stanisława Daniela, zrzut nastąpił w nocy z 14 na 15 kwietnia 1944 roku. Początkowo przekazany do Kedywu Podokręgu Rzeszów Armii Krajowej, w nocy z 7 na 8 maja 1944 roku, Lech został przerzucony na „melinę” w Łęgu, na peryferiach Krakowa. Miejsce to pełniło również funkcję magazynu broni.

Niestety, 8 maja pomieszczenie, w którym się znajdował, zostało otoczone przez Niemców. W obronie magazynu Lech poległ, oddając swoje życie za ojczyznę.

Ordery i odznaczenia

W dziejach polskiej historii, Włodzimierz Lech był postacią, której odwaga została uhonorowana przez przyznanie prestiżowych odznaczeń. Jego heroizm i poświęcenie zyskały uznanie społeczeństwa.

  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari – pośmiertnie, 11 listopada 1944 roku.

Życie prywatne

Włodzimierz Lech był potomkiem Stasnisaława i Kazimiery, których nazwisko w historii rodziny nosi zaszczytną rolę. Miał również młodszego brata, Jana, który zasłynął jako cichociemny, co dodaje do rodziny dodatkowego wymiaru historycznego.

Upamiętnienie

W Łęgu, w rejonie ul. Centralnej, obok budynków nr 3 i 4, w roku 1979 miała miejsce niezwykle ważna chwila, kiedy to odsłonięto pomnik. Jest on poświęcony zarówno żołnierzom Armii Krajowej zgrupowania „Żelbet”, jak i cywilnym ofiarom tragicznej akcji, która miała miejsce 8 maja 1944 roku. Na stosunkowo dużej prostokątnej podstawie wznosi się słup składający się z czterech granitowych bloków. Na froncie jednego z nich zamocowana jest mosiężna tablica, która przedstawia symbol Polski Walczącej oraz dedykowany napis: SKOCZEK SPADOCHRONOWY / PPOR. „GOLF” / BRONISŁAW KAMIŃSKI / SKOCZEK SPADOCHRONOWY / PPOR. POWIŚLAK / WŁODZIMIERZ LECH / SKOCZEK SPADOCHRONOWY / PPOR. „JELITO”/ JÓZEF WĄTRÓBSKI / SZER. „CHRYSTIAN” / LESZEK KOROL / SZER. TYGRYS / ZYGMUNT SZEWCZYK / SZER. „WALIGÓRA” / HENRYK WALCZAK / ŻOŁNIERZE ARMII KRAJOWEJ / ZGRUPOWANIA „ŻELBET” KRAKÓW / POLEGLI 8 MAJA 1944 / W WALCE Z ODDZIAŁAMI / ŻANDARMERII NIEMIECKIEJ.

W dolnej części innego bloku znajduje się dodatkowa tabliczka, która brzmi: PODCZAS AKCJI 8 MAJA 1944 R. / PONIOSŁY ŚMIERĆ OSOBY CYWILNE / ANNA STACHOWICZ LAT 50 / ELEONORA TYNOR LAT 75 / KAZIMIERZ TYNOR LAT 13. Aby uczcić pamięć poległych, obok pomnika na jego postumencie umieszczono znicz w formie obręczy z napisem: PREFABET KRAKÓW 1979.

Kolejnym istotnym miejscem związanym z pamięcią o Włodzimierzu Lechu jest kościół św. Jacka znajdujący się przy ul. Freta w Warszawie. W roku 1980 odsłonięto tam tablicę Pamięci, która honoruje żołnierzy Armii Krajowej, w tym również cichociemnych – spadochroniarzy z Anglii i Włoch, którzy oddali swoje życie w walce o niepodległość Polski. W gronie 110 wymienionych spadochroniarzy znajduje się nazwisko Włodzimierza Lecha.

Przypisy

  1. Krzysztof A. Tochman, Kajetan Bieniecki. Biogram cichociemnego Okręgu AK Lwów Jana Kazimierza Lecha. „Wewnętrzny Biuletyn Informacyjny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Środowisko Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. „Orląt Lwowskich” w Krakowie”, 14, s. 26–27, 30.09.2013 r.
  2. Jerzy Woźniakiewicz: Pomnik martyrologii, 28.05.2008 r. [dostęp 14.12.2013 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":

Tomasz Kędzierski | Jerzy Biechoński (policjant)

Oceń: Włodzimierz Lech

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:24