Włodzimierz Lech, znany również pod pseudonimami „Mławiak” oraz „Powiślak”, był ważną postacią w historii Polski. Urodził się 3 lipca 1920 roku w Mławie. Niestety, jego życie zakończyło się zbyt wcześnie, gdyż zmarł 8 maja 1944 roku w Łęgu (Kraków).
Pełnił on zaszczytną funkcję podporucznika piechoty w Polskich Siłach Zbrojnych oraz Armii Krajowej. Warto zaznaczyć, że był również cichociemnym, co podkreśla jego odwagę i zaangażowanie w działania wojenne.
Życiorys
W wrześniu 1939 roku, nie został zmobilizowany do wojska. 28 grudnia tego samego roku, przekroczył granicę polsko-słowacką. W styczniu 1940 roku dotarł do Francji, gdzie trafił do 6 Kresowego pułku strzelców pieszych. Tam miał okazję uczyć się w Szkole Podchorążych Piechoty, zlokalizowanej w Camp de Coëtquidan.
W czerwcu 1940 roku przybył do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął służbę w 1 Batalionie Strzelców 1 Brygady Strzelców. Zgłosił się do służby w kraju, a po przeszkoleniu w żywotnych zadań dywersyjnych, został zaprzysiężony 4 sierpnia 1943 roku. Przeniesiono go następnie do Oddziału VI Sztabu Naczelnego Wodza, skąd udał się do Głównej Bazy Przerzutowej w Brindisi we Włoszech.
W ramach operacji „Weller 11”, dowodzonej przez kapitana nawigacji Stanisława Daniela, zrzut nastąpił w nocy z 14 na 15 kwietnia 1944 roku. Początkowo przekazany do Kedywu Podokręgu Rzeszów Armii Krajowej, w nocy z 7 na 8 maja 1944 roku, Lech został przerzucony na „melinę” w Łęgu, na peryferiach Krakowa. Miejsce to pełniło również funkcję magazynu broni.
Niestety, 8 maja pomieszczenie, w którym się znajdował, zostało otoczone przez Niemców. W obronie magazynu Lech poległ, oddając swoje życie za ojczyznę.
Ordery i odznaczenia
W dziejach polskiej historii, Włodzimierz Lech był postacią, której odwaga została uhonorowana przez przyznanie prestiżowych odznaczeń. Jego heroizm i poświęcenie zyskały uznanie społeczeństwa.
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari – pośmiertnie, 11 listopada 1944 roku.
Życie prywatne
Włodzimierz Lech był potomkiem Stasnisaława i Kazimiery, których nazwisko w historii rodziny nosi zaszczytną rolę. Miał również młodszego brata, Jana, który zasłynął jako cichociemny, co dodaje do rodziny dodatkowego wymiaru historycznego.
Upamiętnienie
W Łęgu, w rejonie ul. Centralnej, obok budynków nr 3 i 4, w roku 1979 miała miejsce niezwykle ważna chwila, kiedy to odsłonięto pomnik. Jest on poświęcony zarówno żołnierzom Armii Krajowej zgrupowania „Żelbet”, jak i cywilnym ofiarom tragicznej akcji, która miała miejsce 8 maja 1944 roku. Na stosunkowo dużej prostokątnej podstawie wznosi się słup składający się z czterech granitowych bloków. Na froncie jednego z nich zamocowana jest mosiężna tablica, która przedstawia symbol Polski Walczącej oraz dedykowany napis: SKOCZEK SPADOCHRONOWY / PPOR. „GOLF” / BRONISŁAW KAMIŃSKI / SKOCZEK SPADOCHRONOWY / PPOR. POWIŚLAK / WŁODZIMIERZ LECH / SKOCZEK SPADOCHRONOWY / PPOR. „JELITO”/ JÓZEF WĄTRÓBSKI / SZER. „CHRYSTIAN” / LESZEK KOROL / SZER. TYGRYS / ZYGMUNT SZEWCZYK / SZER. „WALIGÓRA” / HENRYK WALCZAK / ŻOŁNIERZE ARMII KRAJOWEJ / ZGRUPOWANIA „ŻELBET” KRAKÓW / POLEGLI 8 MAJA 1944 / W WALCE Z ODDZIAŁAMI / ŻANDARMERII NIEMIECKIEJ.
W dolnej części innego bloku znajduje się dodatkowa tabliczka, która brzmi: PODCZAS AKCJI 8 MAJA 1944 R. / PONIOSŁY ŚMIERĆ OSOBY CYWILNE / ANNA STACHOWICZ LAT 50 / ELEONORA TYNOR LAT 75 / KAZIMIERZ TYNOR LAT 13. Aby uczcić pamięć poległych, obok pomnika na jego postumencie umieszczono znicz w formie obręczy z napisem: PREFABET KRAKÓW 1979.
Kolejnym istotnym miejscem związanym z pamięcią o Włodzimierzu Lechu jest kościół św. Jacka znajdujący się przy ul. Freta w Warszawie. W roku 1980 odsłonięto tam tablicę Pamięci, która honoruje żołnierzy Armii Krajowej, w tym również cichociemnych – spadochroniarzy z Anglii i Włoch, którzy oddali swoje życie w walce o niepodległość Polski. W gronie 110 wymienionych spadochroniarzy znajduje się nazwisko Włodzimierza Lecha.
Przypisy
- Krzysztof A. Tochman, Kajetan Bieniecki. Biogram cichociemnego Okręgu AK Lwów Jana Kazimierza Lecha. „Wewnętrzny Biuletyn Informacyjny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Środowisko Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. „Orląt Lwowskich” w Krakowie”, 14, s. 26–27, 30.09.2013 r.
- Jerzy Woźniakiewicz: Pomnik martyrologii, 28.05.2008 r. [dostęp 14.12.2013 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Tomasz Kędzierski | Jerzy Biechoński (policjant)Oceń: Włodzimierz Lech